Opinie o Nas
JAK ZAMONTOWAĆ KABINĘ PRYSZNICOWĄ BEZ BRODZIKA?
10 lis

JAK ZAMONTOWAĆ KABINĘ PRYSZNICOWĄ BEZ BRODZIKA?


MONTOWANIE KABINY BEZ BRODZIKA - PORADY WSTĘPNE

Na samym początku naszej drogi do właściwego montażu kabiny prysznicowej w łazience powinno znajdować się odpowiednie przygotowanie merytoryczne – nie bójmy się czytać czy oglądać tutorial-i prezentującymi montaż kabiny. W przypadku najpopularniejszych modeli kabin prysznicowych spokojnie możemy znaleźć w sieci takie informacje.

Drugim ważnym elementem na początku jest zadanie sobie istotnego pytanie – czy jesteśmy gotowi podjąć się wyzwania jakim jest samodzielny montaż kabiny prysznicowej? Jest to bowiem zadanie, które może przerosnąć nawet osobę o średnio-zaawansowanych zdolnościach technicznych. Gdy uznamy, że damy radę możemy przystąpić do działania.

Jak zamontować kabinę bez brodzika
MONTAŻ KABINY PRYSZNICOWEJ BEZ BRODZIKA

Coraz popularniejsze staje się montowanie kabin prysznicowych bez brodzika. Kabina postawiona wprost na płytkach jest rozwiązaniem, które pozornie wydaje się łatwiejsze w montażu. Nic jednak bardziej mylnego. Oto co powinniśmy zrobić na początku:

         ● Pozostawić optymalnie 15 cm zapas wysokości na kabinę. Zapas ten jest potrzebny, aby odpowiednio wyprofilować posadzkę / płytki, oraz umieścić całą instalację kanalizacyjną, w tym odpływ z syfonem.
         ● Większość kabin ma przypisany do siebie brodzik. Gdy z niego rezygnujemy, to najlepiej podstawę z płytek wykonać odwzorowując kształt brodzika.
         ● WAŻNE! Płytki muszą być ułożone ze spadkiem w kierunku odpływu, kąt nachylenia nie powinien być zbyt duży, jednak musi umożliwiać swobodny odpływ wody. Swobodę odpływu ograniczyć mogą również elementy dekoracyjne, dlatego powinniśmy unikać decorów i stosować czyste, gładkie płytki ceramiczne do wyłożenia dna naszego prysznica.

PODEJŚCIE KANALIZACYJNE DO KABINY BEZ BRODZIKA

Do każdej kabiny musimy zrobić odpowiednie podejście. Tu wszystko zależy od tego w jakim konkretnie pomieszczeniu (istotny jest poziom budynku) chcemy zamieścić kabinę.

         ● Najwygodniej, gdy ma ona znajdować się na parterze budynku na gruncie. W tym wypadku należy po prostu ułożyć podejście do kabiny i zabetonować podłogę. Następnie dołożyć syfon i już na końcu ułożyć górną warstwę jastrychu.

         ● Gdy mamy do czynienia ze stropem gęstożebrowym to idealnie gdy wykonujemy podejście jeszcze przed jego zabetowaniem. Można wręcz pokusić się o wykonanie tego etapu prac podczas tworzenia stropu. Należy wykonać rynienkę, w której umieścimy całe podejście kanalizacyjne. Jest to zadanie precyzyjne, rynienka powinna dawać możliwość zrównania ujścia syfonu z wysokością stropu.
         ● Najtrudniejsze zadanie czeka Cię jeśli chcesz montować podejście w stropie monolitycznym. Jest on za cienki aby zmieścić całą instalację, dlatego naszym zdaniem najwygodniej w tym wypadku zrobić podejście pod stropem. Dlaczego? Robiąc podejście kanalizacyjne  pod stropem i jednocześnie ukrywając je za pomocą np. sufitu podwieszanego masz w przypadku awarii łatwe podejście do takiego miejsca. Alternatywnie należy podnieść dno natrysku, jednak to zdecydowanie trudniejsze zadanie.

ODWODNIE KABINY BEZ BRODZIKA

Kiedy mamy już zrobione podejście kanalizacyjne kolejny krok to montaż odwodnienia. Mamy do wyboru punktowe i liniowe. W przypadku kabiny bez brodzika nasza sugestia to skorzystanie z tej drugiej opcji. Alternatywnie można tez zamontować odwodnienie łukowe jeśli mamy dużą strefę natryskową. Montaż odwodnienia najlepiej wykonać kierując się instrukcją obsługi dodaną do każdego odwodnienia – nie opiszemy tu szczegółów montażu, gdyż dla każdego typu odwodnienia i producenta będzie inny. Warto więc sugerować się poleceniami zawartymi w instrukcji.

ZABEZPIECZENIE ŚCIAN I PODŁOGI

Na tym etapie musisz zabezpieczyć zarówno podłoże jak i ściany. Wykorzystaj do tego folię w płynie, która stanowi świetny izolator przeciw wodzie. Wszystkie punkty łączne zabezpiecz natomiast taśmą uszczelniającą. Jest to dość łatwy etap prac, jednak również najbardziej zdradziecki - złe zabezpieczenie ścian i podłogi w przypadku kabin bez brodzika niesie za sobą bardzo duże ryzyko zniszczeń - postaraj się być dokładany i sumienny w zabezpieczaniu podłogi i ścian!

WYKONANIE SPADKU WODY

Kolejnym etapem jest odpowiednie wykonanie spadku w kierunku odwodnienia. W przypadku odpływu punktowego powinno to być około 1,5% (1,5 cm na metr), a przy odpływie liniowym spadek musi być większy - 2,5%. 

Wykonujemy jastrych o maksymalnie 6 centymetrowej grubości. Spadek w jastrychu tworzymy poprzez deskowanie - i tu ważna informacja - przy wykonaniu tej pracy warto zajrzeć do wytycznych producenta odpływu, gdyż wielu stosuje różne techniki jeśli chodzi o wykonanie spadki i tylko spełnienie konkretnych wytycznych gwarantuje, że dany spadek będzie dobrze funkcjonował przy wybranym rodzaju odpływu. Tyczy się to w pierwszej kolejności tych instalacji, które będą miały odpływ liniowy. 

UKŁADANIE PŁYTEK W KABINIE BEZ BRODZIKA

Po tym jak już wykonaliśmy spadek przychodzi czas na układanie płytek. Oto kilka naszych uwag na temat układania płytek w kabinie bez brodzika:

● wybierz płytki w typie mozaika. Im mniejsze tym lepiej - chodzi o układanie w spadku. Im większe płytki, tym więcej docinania i "kombinowania", a więc naprawdę spora strata czasu.
● układaj płytki od odpływu w pozostałych kierunkach
● podstawowa informacja - używaj spoin wodoodpornych, żeby nie zalać sobie piwnicy, czy co gorsze - sąsiada z dołu. Polecamy drogie spoiny - na tym komponencie nie radzimy oszczędzać.
● płytki układaj powyżej odpływu ( idealnie 1-2 mm)
● jeśli masz na tyle dużo umiejętności możesz ukryć odpływ czy to liniowy czy punktowy pod płytkami - wymaga to jednak sporego doświadczenia

ODGRODZENIE OD RESZTY ŁAZIENKI

Na koniec pozostaje oddzielenie kabiny bez brodzika od łazienki. Tu tak naprawdę każdy może wybrać własną wariację. Może stworzyć niewielki próg i zamontować parawan typowy dla pryszniców. Dla bardziej wymagających jest opcja hartowanego szkła, lub zrobienie przezroczystych drzwi.


Newsletter