Opinie o Nas
GŁOWICA TERMOSTATYCZNA - JAK DOBRAĆ DO GRZEJNIKA?
16 lis

GŁOWICA TERMOSTATYCZNA - JAK DOBRAĆ DO GRZEJNIKA?

Po co nam głowica termostatyczna?

jak dobrać głowicę termostatycznąTa montowana na zaworze termostatycznym część będąca elementem wyposażenia grzewczego ma za zadanie regulowanie temperatury w pomieszczeniu i utrzymywanie jej na odpowiednim, oczekiwanym poziomie. Dzięki głowicom termostatycznym możemy w ramach każdego pomieszczenia sterować temperaturą indywidualnie. Głowicę można zamontować zarówno do grzejników bocznych, pokojowych, jak i tych z przyłączeniem dolnym (montowanych w holach, czy łazienkach). Montując ją na zaworze mamy wpływ na temperaturę grzejników, a co za tym idzie ilość ciepła jakie dociera do danego pomieszczenia. Regulując pokrętłem możemy sprawić, że głowica "da" więcej ciepła lub je "zabierze" z grzejnika. Warto pamiętać o tym, że głowicy nie wolno zabudowywać - wówczas nie będzie ona odbierała prawidłowych danych o temperaturze otoczenia / pomieszczenia, a co za tym idzie niestety nie przekaże odpowiedniej informacji do grzejnika.s

Typy głowic termostatycznych

Przede wszystkim jeśli chodzi o głowice to dzielą się na rodzaj czujników wykorzystywanych do pomiaru temperatury. W związku z tym wyróżniamy głowice z czujnikami:

● cieczowymi

● gazowymi

● woskowymi

Działanie cieczowej i gazowej jest stosunkowo proste - gdy rośnie temperatura w czujniku płyn/gaz zmniejsza lub zwiększa swoją objętość, a to bezpośrednio wpływa na regulator głowicy. Tak własnie dochodzi do automatycznego sterowania temperaturą grzejnika, a co za tym idzie pomieszczenia. 

Kolejnym podziałem jest na głowice termostatyczne manualne, oraz elektroniczne. W przypadku tych pierwszych, czyli manualnych mam pokrętło, którym regulujemy temperaturę pomieszczenia. W obecnych realiach głowice termostatyczne manualne to ponad 90% wszystkich głowic. Rzadsze, elektroniczne, to o wiele droższe urządzenia, które pozwalają na idealne ustawienie temperatury, jednocześnie często mają opcje takie jak "otwarte okno" czyli samodzielnie sterują ogrzewaniem np. w sytuacjach szybkiego spadku temperatury w pomieszczeniu.

Jak dobrze dobrać głowicę termostatyczną?

Wygodniejsze jest kupienie zestawu do montażu głowic - w takich zestawach znajdują się zarówno głowice termostatyczne, jak i zawory termostatyczne, oraz zawory odcinające. Kluczowe dla wyboru jest przede wszystkim podłączenie grzejnika. W zależności od tego czy jest to podłączenie boczne, czy dolne (do grzejników typu V) tak właśnie powinniśmy wybrać odpowiednią głowicę. 

Patrząc na głowicę istotnym jest gwint i jego średnica - bez tej informacji nie przystępujmy do zakupu głowicy termostatycznej, bo będzie dość duży problem. Niektóre grzejniki nie łączą się z głowicą za pomocą zaworów, lecz zatrzasków - jest to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, ale również warto je mieć na uwadze.


Newsletter