Opinie o Nas
DOBÓR GRZEJNIKÓW
29 wrz

DOBÓR GRZEJNIKÓW

Określenie optymalnej mocy grzejników nie jest zadaniem łatwym. Dlatego w tej sytuacji najlepiej zdać się na profesjonalnego instalatora, lub ekipę remontową, która urządza nasze gniazdko – oni powinni być gwarantem dobrze dobranych grzejników. Co jednak gdy dobór grzejników spada na nasze barki? Zapraszamy do krótkiego artykułu, który pomoże Wam odpowiednio dobrać grzejniki do każdego pomieszczenia.

UMIEJSCOWIENIE GRZEJNIKÓW

Aby móc określić moc grzejnika musimy odpowiedzieć sobie na pytanie pierwsze – w jakim pomieszczeniu będzie znajdował się grzejnik i jakie warunki cieplne chcemy osiągnąć. Istotna jest więc:

  •  powierzchnia pomieszczenia (również jego wysokość)
  •  przeznaczenie pomieszczenia
  •  lokacja pomieszczenia w budynku (wewnętrzne, narożne, liczba okien)

Poniżej tabela, która pokazuje jakiej mocy potrzeba, by ogrzać 1mkw pomieszczenia:

RODZAJ POMIESZCZENIA

PRZEWIDYWANA TEMPERATURA

POTRZEBNA MOC

SPECYFIKA POMIESZCZENIA

ŁAZIENKA

24 st. Celsjusza

100-120 W / mkw

ciemna, bez okien

130-150 W / mkw

jedno okno / jedna ściana zewnętrzna

KUCHNIA / SALON / PRZEDPOKÓJ

20 st. Celsjusza

70-80 W / mkw

maksymalnie jedno okno / ściana zewnętrzna

800-100 W / mkw

więcej niż jedno okno / ściana zewnętrzna

 

PO CO W DANYM POMIESZCZENIU GRZEJNIK?

Niby funkcja grzejnika jest każdemu dobrze znana – ma ogrzewać pomieszczenie. Jednak patrząc na temat głębiej grzejniki można wykorzystywać do grzania właściwego, dogrzewania pomieszczeń, ale również do osuszania / likwidowania wilgoci.

Tak więc jeśli grzejnik służy nam do:

OGRZEWANIA – w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jego moc – im mocniejszy, a przez to efektywniejszy będzie nasz grzejnik tym lepiej. Kolejnym parametrem może być wygląd grzejnika  - design jest przecież bardzo istotny. Na końcu pozostawiamy funkcjonalność grzejnika – przy ogrzewaniu rozbudowana liczba funkcji jest najmniej ważna.

DOGRZEWANIE – poza grzejnikiem będziesz mieć jeszcze w salonie kominek albo ogrzewanie podłogowe? Postaw na wygląd. Możesz w pierwszej kolejności skupić się na designie. Następnie zadbaj o przyzwoitą moc, a nie skupiaj się na funkcjonalności grzejnika – nie jest Ci to w żaden sposób potrzebne. Bajery w grzejnikach często mają na celu … zysk producenta, a nie Twój większy komfort. Taki mamy klimat!

SUSZENIE W SEZONIE GRZEWCZYM – masz łazienkowy grzejnik, którym chcesz podsuszyć swoje ubrania w okresie jesienno-zimowy, gdyż wyniesienie prania na taras nie wchodzi w tym czasie w grę? Stawiaj na funkcjonalne grzejniki, które swoją budową zapewnią największą powierzchnie do suszenia. Patrz również by grzejnik był jak najmocniejszy. Wygląd? Gdy chodzi o szybkie wysuszenie Twojej bielizny musisz niestety postawić na kompromis.

SUSZENIE CAŁOROCZNE – tu mniejszy nacisk kładź na moc. Możesz spokojnie wykorzystać słabszej mocy rozwiązania. Możesz również mocniej skupić się na wyglądzie grzejnika. Na pierwszym miejscu miej jednak zawsze jego funkcjonalność. Może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie w tym wypadku okaże się grzejnik z grzałką elektryczną?

WAŻNE! – jeśli grzejniki to dla ciebie jedyne źródło ciepła w danym pomieszczeniu to zgodnie ze sztuką powinieneś / powinnaś dobrać grzejniki o mocy do 20% większej niż wyszło Ci z wyliczeń mocy dla pomieszczenia. Dzięki temu na sto procent unikniesz najgorszego z możliwych – niedogrzania pomieszczenia.

NA TO ZWRACAJ UWAGĘ DOBIERAJĄ GRZEJNIK

Istnieją dokładnie trzy kluczowe czynnik na które bacznie należy zwracać uwagę podczas dobierania grzejników:

MOC

Pamiętaj, że samo dobranie mocy grzejnika do pomieszczenia nie świadczy jeszcze o fakcie, że w twoim salonie, kuchni, czy łazience będzie dostatecznie ciepło. Musisz bowiem wiedzieć, że moc grzejników jest zależna od źródła zasilania do jakiego zostały podłączone.

Poniżej źródła zasilania ze wskazaniem na ich rodzaj. Dość pomocna ściąga:

dobór grzejników

PODŁĄCZENIE

Gdy budujesz nowy dom, lub wprowadzasz się do niewykończonego mieszkania to problem z podłączeniem grzejnika nie istnieje. Możesz rozprowadzić instalacje grzewczą jak ci się podoba i do tego dopasować podłączenia grzejników.

W przypadku remontu w starym budownictwie prawie na pewno będziesz miał styczność z podłączeniem bocznym B500 o rozstawie 500 mm. Było to standardowe podłączenie wszystkich grzejników w Polsce. Jeśli nie chcemy sobie utrudniać życia warto wybrać sobie nowe grzejniki właśnie o tych parametrach.

W chwili obecnej istnieje kilkadziesiąt typów podłączeń. Dlatego jeśli wybieramy nietypowe podłączenie, nie znajdujące się w standardzie danego producenta wcześniej przemyślmy taką decyzję. Warto też skontaktować się ze sklepem, w którym zamawiamy grzejnik jaki jest czas realizacji zamówienia dla konkretnego podłączenia. Może Cię to zaskoczy, ale nie rzadko na nietypowe podłączenia czeka się nawet kilka tygodni. Jeśli zależy Ci na czasie – nie kombinuj!

LOKALIZACJA GRZEJNIKA

Myślisz, że o umiejscowieniu grzejnika pod oknem decydują względy estetyczne? Oczywiście, że nie. Jest to podyktowane faktem, iż w tym miejscu grzejnik jest najbardziej efektywny. Montujemy go zawsze na ścianie zewnętrznej lub pod oknem. Nie pasuje to do Twojej wizji pomieszczenia? Nie ma problemu – pamiętaj jednak by zamówić grzejnik o minimum 10% większej mocy niż ten, który chciałeś zamontować pod oknem.

WAŻNE: nie zasłaniaj grzejnika. Im lepiej wyeksponowany tym efektywniej oddaje ciepło, a więc zapewnia ci przytulne, komfortowe warunki.

 


Newsletter